Jak dobrać idealny rozmiar stanika?

 

Indywidualizm i niepowtarzalność każdej (i każdego) z nas to temat, o którym można by mówić w nieskończoność. Ile kobiet, tyle biustów – a piersi – dwa razy więcej! Na dodatek, każda pierś jest inna, bo nawet u jednej osoby ta lewa może różnić się od prawej. Nic dziwnego, że w tym wszystkim wiele dziewczyn zastanawia się jak dobrać stanik idealny – to znaczy taki, który zapewni pełne podtrzymanie piersi… Jeśli tu jesteś, zapewne zmagasz się z podobną rozterką. Na szczęście, istnieją pewne wyznaczniki, dzięki którym dobór biustonosza nie wymaga korzystania z usług brafitterki. Zresztą, takie profesjonalne porady często są płatne, a nie każda dziewczyna może sobie pozwolić na takie wydatki. Poza tym, zdobywanie wiedzy na własną rękę jest o wiele bardziej satysfakcjonujące! Dlatego, dobrze, że tu trafiłaś, bo my z chęcią podzielimy się z Tobą wszystkim, co może naprowadzić Cię na odkrycie “tego jedynego” wśród niezliczonych rozmiarów staników.  

 

 

 

 

Właściwy rozmiar stanika jako absolutny fundament brafittingu

Rozmiar jakiejkolwiek części odzieży to zwykle kwestia wyjątkowo trudna do przeskoczenia. O ile np. nasze stopy w pewnym momencie życia przestają rosnąć i nie musimy ciągle ich mierzyć aby dobrać buty, o tyle pomiary brzucha, nóg czy właśnie biustu, ciągle się zmieniają. Nie zawsze wiąże się to z przybraniem na wadze – wiele zależy chociażby od pory dnia albo bieżącego etapu Twojego cyklu miesiączkowego. Na przykład, podczas okresu Twój brzuch staje się bardziej zaokrąglony a piersi wydają się większe (i wówczas faktycznie takie są). Wszystko wraca do poprzedniego stanu gdy miesiączka mija. A później nadchodzi kolejny cykl i koło się zamyka… 

 

Jak widzisz – pomiary ciała to temat bardzo śliski. Dlatego, konkluzja jest jedna – powinnyśmy mierzyć się w miarę regularnie. Pamiętaj, że jeśli parę miesięcy temu kupiłaś stanik, a swój rozmiar określiłaś wówczas jako 80C, wcale nie oznacza to, że na dzień dzisiejszy wciąż jest on aktualny. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać rozmiar stanika to musisz wiedzieć, że wartość ta od zawsze zmieniała się u Ciebie i zmieniać się będzie – i jest tu zupełnie naturalne. Najlepiej, abyś sprawdzała obwody przed każdym planowanym zakupem nowego biustonosza. A jakie “obwody” mamy tu na myśli? Akurat przy doborze biustonosza konieczne są dwa pomiary: 

 

1. obwód bezpośrednio pod biustem (mierzony ciasno)

2. obwód w najszerszym miejscu biustu 

 

Oba parametry powinny być oczywiście wyrażone w centymetrach. Najlepiej, abyś dokonywała pomiarów mając na sobie miękki stanik – bez fiszbin oraz (koniecznie!) bez push-upa, bo wtedy otrzymane wyniki byłyby zaburzone. Nie zapomnij też o właściwej, wyprostowanej postawie. 

Okej, załóżmy, że się właśnie zmierzyłaś. Znasz już dwie liczby, które w jakiś sposób określają Twoje piersi, ale co dalej? Jakimś cudem ma z nich powstać zlepek liczby i literki alfabetu, którym definiowane są rozmiary sklepowych staników. Otóż sprawa jest prostsza niż Ci się wydaje, a my jeszcze bardziej Ci ją ułatwimy. Wystarczy, że obie wartości wpiszesz we właściwe pola Kalkulatora Rozmiaru Biustonosza, który zawsze znajdziesz w głównym menu naszej strony internetowej. Po chwili wynik sam pojawi się na ekranie, a Ty poznasz swój rozmiar. Wszystko sprawnie i wygodnie, prawda?  

 

 

 

 

Co oznacza rozmiar stanika? 

Jak już było wspomniane, w Polsce rozmiar stanika wyraża się poprzez zlepek dwóch elementów – litery oraz dwu-/trzycyfrowej liczby. Oczywiście, nie jest to przypadkowe zestawienie. 

 

litera alfabetu (A, B, C…):

to miseczka Twoich piersi

dwucyfrowa liczba (65, 70, 75…):

to obwód mierzony bezpośrednio pod biustem (zaokrąglony w dół do wartości liczbowych, które przeskakują co 5 jednostek)

 

Miseczka A zawsze będzie najmniejszą, a kolejne litery – B, C, D, E(…) określają tu coraz to większe piersi. Wiele dziewczyn zwraca uwagę tylko na ten jeden parametr, ale tak naprawdę, ma on o wieeele mniejsze znaczenie niż druga wartość – ta liczbowa. Zwykle zaczyna się ona od 60, gdzie kolejne to 65, 70, 75(…) i tak bez końca. Tzw. podbiuście, a konkretnie jego obwód, to absolutna podstawa, jeśli chcesz mieć odpowiednio dobrany stanik. Zwróć uwagę, aby podczas pomiaru obwodu umieścić metr krawiecki bezpośrednio pod piersiami – nigdy niżej. “Pod biustem” to nie to samo co “w talii”! Metr powinien ciasno przylegać do ciała oraz układać się na nim równolegle do podłoża – najlepiej, jeśli upewnisz się co do tego, spoglądając w lusterko. Uważaj tylko, aby słów “ciasno przylegać do ciała” nie wziąć tu zbyt dosłownie – oczywiście nie chodzi tu o ścisk pokroju tego, jaki w XVI w.  zapewniały kobietom gorsety wiktoriańskie. Na pewno wyczujesz tutaj pożądane optimum. 

 

W ramach ciekawostki możemy tu wspomnieć, że posiadaczką największych (naturalnych) piersi na świecie jest obecnie Amerykanka Annie Hawkins-Turner, znana również pod pseudonimem Norma Stitz. Rozmiar, jaki nosi,  zaklasyfikowany został do księgi rekordów Guinessa i wynosi 102ZZZ. Jej biust waży 40 kg. Jak myślisz, czy nasza taśma Boob Tape również dałaby mu radę??  

 

 

 

 

Dlaczego obwód pod biustem ma aż tak duże znaczenie?

Niestety, nie każda dziewczyna zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę, to obwód odpowiada za 90% funkcjonalności biustonosza – to właśnie ten element podtrzymuje Twoje piersi. Z kolei pozostałe 10% należy tu do ramiączek stanika. Zdziwiona? Czy Ty też byłaś dotychczas w gronie tych kobiet, które nie zdają sobie sprawy z roli obwodu? Na szczęście teraz możesz to zmienić – lepiej późno niż wcale!

 

Panuje tutaj jedna ważna zasada, obwód biustonosza powinien utrzymywać się na Twoim ciele na takiej samej wysokości – zarówno z przodu, jak i z tyłu. Nie ma on prawa się przemieszczać, nawet gdy wyregulujesz ramiączka na krótsze, podniesiesz ręce albo pochylisz się do przodu. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że obwód Twojego stanika jest zbyt luźny! Powinien on zawsze układać się na Twoich plecach w stosunkowo prostą, poziomą linię. 

 

Miej na uwadze, że skoro do tej pory nosiłaś stanik ze zbyt szerokim obwodem to przerzucając się na ten “właściwy” na początku będziesz miała poczucie, że jesteś bardzo ściśnięta. Bardzo prawdopodobne, że będzie Ci to sprawiało dyskomfort, ale zaufaj, że w zdecydowanej większości przypadków jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Wyobraź sobie, że Twoje piersi właśnie wchodzą na zupełnie nowy poziom komfortu – bo nareszcie dostają odpowiednie podtrzymanie. Co ważne, musisz być tutaj również świadoma, że jeśli po całym dniu noszenia stanika zauważysz na swojej skórze czerwone odgniecenia, jest to normalny stan rzeczy. Naturalnym jest, że nawet pod wpływem lekkiego ucisku, skóra będzie reagować. Tym bardziej nie powinno Cię to zdziwić w przypadku biustonosza, który przecież nosisz przez wiele godzin. 

 

Jak wiesz, większość tradycyjnych biustonoszy posiada z tyłu haftki. Zwykle jest ich trzy, ale nie jest to regułą. Na początku noszenia nowego stanika, zawsze zapinaj go na tę najluźniejszą – z czasem, w trakcie użytkowania, materiał w naturalny sposób nieco się rozciągnie, a obwód stanie się luźniejszy. Wówczas będzie to dla Ciebie sygnał, aby przerzucić się na ciaśniejsze zapięcie (=kolejną haftkę). 

 

 

 

 

Miseczka stanika – co to jest i jakie pełni funkcje? 

Jak już zostało wspomniane, rozmiar miseczki biustonosza skrywa się pod poszczególnymi literami alfabetu. Najprościej mówiąc, określa on wielkość Twoich piersi. Musisz przy tym wiedzieć, że rozmiarówki biustonoszy różnią się w zależności od kraju. O ile w polskim zapisie rozmiarów znajdziesz wyłącznie pojedyncze litery: A, B, C, D(…), tak na przykład w Wielkiej Brytanii pojawiają się też oznaczenia, takie jak AA albo DD. Dlatego, zawsze upewnij się, że rozmiar podany na metce stanika jest zapisany w polskim systemie. Jednak, uważaj! Bazując wyłącznie na wspomnianych literkach, nigdy nie porównuj swojego rozmiaru z tym, które noszą Twoje koleżanki!  Niestety, takie coś bardzo często ma miejsce, ale bądź świadoma, że przykładowo – miseczka D w rozmiarze 70 będzie zupełnie inna niż D w rozmiarze 85. 

Powyższa informacja mogła Cię nieco zdezorientować. Zatem przejdźmy przez to jeszcze raz.

Zakładając hipotetycznie, że Twoja przyjaciółka, tak samo jak Ty, nosi C – tak naprawdę wcale nie oznacza to, że Wasze piersi są tej samej wielkości. Wszystko zależy od obwodu, pamiętaj! Dlatego, miseczka w rozmiarze 65G zawsze będzie mniejsza od tej w 75G, a tym bardziej – od chociażby 90G. Sama litera nie ma tu większego znaczenia. Zaskoczona? 

 

Ogromna większość dziewczyn nawet nie zdaje sobie sprawy, że miseczka ich stanika jest źle dobrana. Jeśli Twoje piersi “wylewają się” z biustonosza, ewidentnie oznacza to, że potrzebujesz większych miseczek. Da się to sprawdzić – gdy stojąc bokiem zauważysz w lustrze, że Twoje piersi tworzą wybrzuszenie nad linią, gdzie kończy się miseczka – jest ona za mała. To samo tyczy się, gdy Twoje piersi “uciekają” po bokach albo pod spodem (poniżej drutu podtrzymującego konstrukcję). Takie coś w brafittingu nie ma prawa bytu!

Gdy z kolei sytuacja jest odwrotna, czyli miseczki nie przylegają ściśle do biustu, rozwiązaniem będzie dla Ciebie zakup biustonosza, w którym będą one mniejsze. Dobrze dobrana miseczka to taka, która będzie obejmować całą Twoją pierś. Nie myl tego z wymogiem, że cała pierś musi być zakryta, bo tutaj sporo zależy od modelu stanika – taki stan rzeczy będzie miał miejsce w modelu typu full cup, ale na przykład biustonosz balkonetka w większości przypadków będzie zakrywał wyłącznie dolną część piersi, bardziej eksponując przy tym dekolt. 

 

 

 

 

Jak dobrze dobrać biustonosz? Mostek prawdę Ci powie

Być może zastanawiasz się: czym w ogóle jest mostek? Otóż chodzi tu o część stanika znajdującą się między piersiami, która łączy ze sobą obie miseczki. Nazwa tego elementu pochodzi od kości łączącej żebra, którą zgodnie z anatomią, posiadamy dokładnie w tym samym miejscu. Z kolei mostek w biustonoszu – czyli ten mały kawałek materiału – może okazać się dużą wskazówką gdy przyjdzie Ci kupić nowy model biustonosza. Aby sprawdzić czy stanik dobrze leży, upewnij się, że jego mostek ściśle przylega do Twojego ciała, bezpośrednio stykając się ze skórą. Końcówki fiszbin (drutów podtrzymujących konstrukcję) nie mogą wówczas odstawać, będąc “zawieszone w powietrzu”. Tylko w ten sposób, stanik może zapewnić pełne podtrzymanie. 

Jeśli mostek (biustonosza) nie przylegałby do mostka (w ujęciu anatomicznym), piersi nie byłyby odpowiednio zagnieżdżone w miseczkach. Piersi nie byłyby odseparowane, przez co nie miałyby one zapewnionej stabilizacji i jedna przemieszczałyby się do drugiej. W idealnej sytuacji, biust rozdzielony jest mostkiem, pamiętaj! Jednak ta zasada tyczy się wyłącznie biustonoszy z fiszbinami. Wszystkie inne modele soft cup – na przykład braletki, nie podchodzą pod tę regułę. 

 

Co ważne, fiszbiny powinny przylegać nie tylko w obszarze mostka – to samo tyczy się obszaru pod piersiami oraz po bokach. Multum kobiet skarży się na fakt, że ów druty często wbijają się w pierś, sprawiając przy tym dyskomfort, a w skrajnych przypadkach – nawet silny ból. Musisz wiedzieć, że taki stan rzeczy również jest sygnałem, który świadczy o niewłaściwym rozmiarze! Fiszbina, która “atakuje” Twój biust daje Ci jasny znak, że potrzebujesz większej miseczki. Normalny stan rzeczy to fiszbina-sprzymierzeniec, której obecność jest odczuwalna, ale nie wiąże się to z żadnym dyskomfortem. Oplata ona wówczas całą dolną część Twojej piersi. 

 

 

 

 

Jak poskromić stanik – podsumowanie w pigułce

Jak widzisz, dobór stanika to zadanie nieco bardziej skomplikowane niż znalezienie właściwego rozmiaru t-shirtu czy jeansów (choć faktem jest, że nieraz również w tej kwestii pojawiają się komplikacje). Piersi, w szczególności te większe, są bardzo specyficznym obszarem ciała. Zatem, aby zapewnić im komfort i zapobiec przedwczesnej utracie jędrności, biustonosz w odpowiednim rozmiarze to absolutny must have! To właśnie parametry Twojego ciała są tu fundamentem, dlatego każda wyedukowana brafitterka powtarza kobietom jak mantrę: sprawdź swoje wymiary. Nie ma innej drogi. Na pytanie: “jaki biustonosz będzie dla mnie idealny?”, możesz znaleźć w Internecie jedynie wskazówki, ale odpowiedź znajdziesz wyłącznie na zasadzie prób i błędów. Podstawą będzie obserwacja swojego ciała. A w ramach utrwalenia, powtórzymy jeszcze raz te najważniejsze informacje.

 


Dobierając stanik upewnij się, że:

– stanik nie przemieszcza się podczas ruchu, 

– ramiączka nie są zbyt naprężone (chodzi tu o specyficzne odczucie, jakby to właśnie one odpowiadały za podtrzymanie biustu – co, jak już wiesz, jest odstępstwem od normy!)

– między miseczką a piersią nie ma wolnej przestrzeni oraz odwrotnie – miseczka nie wciska się w biust, tworząc brzydkie “bułki”,

– piersi nie wylewają się z miseczek – również po bokach i pod spodem

– mostek stanika przylega do Twojego ciała (o ile masz na sobie stanik z fiszbinami),

– pod pachami końcówki fiszbin nie wbijają się w Twoją pierś. 


 

Ta garść wskazówek czasem bywa cenniejsza niż mogłoby się wydawać. Spójrz na nie i przyznaj przed samą sobą – ile z powyższych punktów dotychczas brałaś pod uwagę? Czy w ogóle byłaś świadoma, że takie wyznaczniki brafittingu istnieją? Nawet jeśli nie miałaś pojęcia o żadnej z tych zasad – nic straconego! My, cieszymy się, że możemy naprowadzić Cię na ścieżkę, na której Twoje piersi w końcu otrzymają maksimum komfortu.☺  Uwierz, że gdy już na własnej skórze zobaczysz i poczujesz różnicę, to uświadomisz sobie, że wcześniej Twój biust wręcz domagał się tego “właściwego” stanika… 

 

 

 

 

Staniki samonośne i ich rozmiary – jak to ugryźć?

Wszelkie samonośne rozwiązania – staniki bez obwodu, staniki na kleju czy samonośne nakładki na biust – oczywiście w dużej mierze odbiegają od reguł wskazanych w powyższym tekście. Jedno jednak jest niezmienne – tutaj również rozmiar to absolutna podstawa! Z kolei sama rozmiarówka zwykle wygląda tu nieco inaczej. Wprawdzie czasem również jest ona oznaczana literami A, B, C(…), ale nieraz przybiera formę uproszczoną – jako S, M, L(…). W takiej sytuacji jest to najlepsze rozwiązanie, bo biustonosze przyklejane na biust oraz biustonosze tradycyjne to zupełnie dwa inne światy. Dlatego, porównywanie ich – choć często ma miejsce – absolutnie nie ma sensu.

Gdy masz na sobie stanik bez pleców, to zawsze będzie zupełnie inne odczucie, niż gdyby Twoją pierś otaczały fiszbiny. Biustonosz samonośny leży na ciele zupełnie inaczej, na dodatek, przy węższej rozmiarówce ciężko o ideał. Kobiety niestety, ciągle go poszukują, testując z desperacją coraz to nowe modele byle tylko znaleźć “tego jedynego”. Albo wręcz przeciwnie – poddają się po jednej próbie, natychmiast wysuwając wniosek, że skoro jeden zakup okazał się nieudany, to każdy inny biustonosz na kleju również okaże się niewypałem. Wiedz jednak, że wcale nie musi tak być! Choć może wachlarz rozmiarów nie jest aż tak szeroki, to zarazem, wciąż masz do wyboru wiele marek oferujących niezliczone modele.

 

My mamy w swoim sklepie staniki specjalistyczne zarówno dla mniejszych, jak i większych biustów. Przy małych piersiach koniecznie zerknij koniecznie na nasz bestseller – stanik samonośny Motylek albo Biustonosz samonośny z efektem push up (BB01). Ten drugi model ma dodatkowo w zestawie przezroczyste ramiączka, które możesz przypiąć zależnie od potrzeb. Co ciekawe, jedno z ramiączek możesz zarazem przymocować tak, aby tworzyło obwód. Wygodne, prawda?

Oczywiście, nie pomijając posiadaczek większych piersi – tutaj również mamy kilka propozycji, które są warte uwagi! Zerknij chociażby na Biustonosz samonośny Maxi Lift, który sprawdzi się nawet u dziewczyn z miseczką E. Tak samo zresztą, jak Nakładki na kleju Bunnies

 

W Bilbette staramy się jak najbardziej pomóc każdej z Was, aby dobór biustonosza samonośnego (bądź jakiegokolwiek stanika do zadań specjalnych) był jak najmniej problematyczny. Dlatego, przy każdym modelu znajdziesz zakładkę “Polecany dla rozmiarów” gdzie możesz podejrzeć czy jest on dedykowany akurat dla Twojego biustu. A dla szczególnie wymagających piersi oczywiście grzechem byłoby nie wspomnieć o rozwiązaniu, jakim jest taśma do biustu Boob Tape. Wiesz co jest w niej najlepsze? Że nada się dosłownie do każdych piersi – nawet dla miseczki K. Wybierając taśmę, nie musisz dokładać sobie stresu, zastanawiając się czy aby na pewno zamówiłaś właściwy rozmiar. Czy nie jest to wizja idealna? Jedno jest pewne – warto spróbować i przekonać się na własnej skórze!